Kış Depresyonunun Esiri Olmayın

Kışın havanın kapalı olması nedeniyle canınız hiç bişey yapmak istemeyebilir. Kapalı hava uyku bozukluğuna da sebep olabilir. Kimileri daha fazla uyurken, kimilerinde uykusuzluk görülebilir. Yani mevsimsel özellikler...

En Yeni İçerikler

Kış Depresyonunun Esiri Olmayın

Kışın havanın kapalı olması nedeniyle canınız hiç bişey yapmak istemeyebilir. Kapalı hava uyku bozukluğuna da sebep olabilir. Kimileri daha fazla uyurken, kimilerinde uykusuzluk görülebilir. Yani mevsimsel özellikler...

Okulu Bitirdiniz, Peki İş Ortamına Girdiğinizde Nasıl Giyinmelisiniz?

Diplomayı alıp işe başlamak bütün öğrencilerin en çok istediği şeydir. Fakat eğer mezuniyetten sonraki değişik yaşantılarınızı gardrobunuzda ki kıyafetlere yansıtamazsanız.. İşte bu gerçekten zor bir adaptasyon...

Kış Aylarında Depresyondan Korunma Yolları

Havaların soğuması ile birlikte aralık ayı ile başlayan mart başı gibi devam eden mevsimsel depresyon, soğuk havaların etkisi ile uzun süre kapalı ortamda kalma...

Kış Düğünü Yapanlara Tavsiyeler

Düğünlerin geneli yaz aylarında gerçekleştiriliyor olsa da kış düğünleri de günümüzde azımsanmayacak miktarlarda gerçekleştirilmektedir. Fakat kış düğünleri için bazı dikkat edilmesi gereken noktalarla daha...

Bebekler İçin Tavsiyeler!

Bebeklerde Uyku Düzeni Tavsiyeleri

 • Bebeğinizin uykusu geldiğinde gösterdiği belirtileri öğrenin.
 • Bebeğinize gece ile gündüz arasındaki zaman farkını öğretin.
 • Bebeğinize uyku zamanı programı belirleyin.
 • Bebeğinizin kendi kendine uyuya kalmasını sağlayın.

Bebeklerde Kafa Büyümesi

Başın büyümesi çocuğun beden gelişimini gösterdiği için mühimdir. Başın büyüklüğü, beynin büyümesi, kafatasının iç basıncı ve kafatası kemiklerinin büyümelerine bağlıdır. Baş etrafı ölçümü doğumdan hemen sonra ve bunu takiben belirli aralıklarla yapılmalıdır. Nedeniyse kafa tası kemikleri ve beyinle ilgili pek çok aşırı hastalığın yanı dizi görme bozuklukları, baş ölçülerinin uygulamasıyla tanı edilebilmekte. Kafa çevresinin beklenenden hızlı büyümesi, beyin dokusunun ya da beyindeki sıvının yapım yahut dolaşım bozukluğunu müdahale edilmediği taktirde, beyin fonksiyonlarında bozukluklara yol açabilir. Bunun için özellikle ilk bir yaş içinde kafa etrafı ölçümleri düzenli yapılmalı gelişebilecek anormallikler erken tetkik edilerek birtakım bozukluklara yol açması önlenmelidir.

Bebeğinize Mama Verilmesi

Mamalar bebeğinizin midesini anne sütüne göre daha geç terk eder. Bu nedenle daha geç (yaklaşık 4 saatte bir) acıkırlar. Bebeğinizi ilk 2-üç ay içinde isteğine göre besleyin. Acıktığını size ağlayarak ya da ağzıyla aranarak dikkat çekici edecektir. Bebeği mamaya zorlamayın. Zorlarsanız mamayı ağzında biriktirir, arkasından kusabilir. 2-3 aydan sonra gece olunca 5-6 saat, gündüzleri 3-4 saat olmak üzere öğün aralarını yavaş yavaş artırın. Zamanla bebek beslenme düzenine girecektir. Buna karşın bebeğiniz daha çok mama almak istiyorsa isteğine uyun. (Bazı bebekler gecede 2-üç kez mama isteyebilir.) Bebeğin uykusunu bölüp beslemeyin, acıkan bebek bir biçimde uyanacaktır. İlk defa verilen, alışık olmadığı, farklı kıvamda gıdalar kolaylıkla nefes borusuna kaçabilir. Çocukta ani öksürük başlar. Böyle halde sırtına geri arkaya (iki kürek kemiği arasına) vurarak rahatlamasını sağlayın. Nefes alamıyorsa; en yakın acil hekime götürün.

Bebeğinizde Böcek Sokması Durumunda Yapılacaklar

İster tahtakurusu olsun ister sinek, sivrisinek, kum biti ya da örümcek olsun, tüm böcek ısırıkları kaşınır. Isırıkların acısını soğuk kompreslerde, hidrokortizon kremiyle ya da kaşıntı giderici losyonlarla giderebilirsiniz. Hem bölgeyi uyuşturan hem de antihistaminik içeren topikal ilaçlardan uzak durun. Zira bunlar, özellikle de yavrunuz ağız yoluyla da antihistaminik alıyorsa, doz aşımına neden olabilmekte. Çöplüklerden uzak durmak, çocukları akşam alacakaranlığında içeri sokmak, evinizin yakınlarındaki durgun su birikintilerini kurutmak ve pencerelere tel takmak benzeri önlemler alabilirsiniz. Deriye sürülen DEET’li böcek kovucu ürünler kullanabilirsiniz, bunlar son derece tehlikelidir. Ancak sprey halinde olanlardan kullanıyorsanız mutlaka dışarıda sürün ve akşam çocuğunuzu yıkayarak ilacı arıtın.

Çocuk ve Bebeklerde Tat Alma

Vücudumuzdaki en güçlü kaslardan birisi olan dil, çocukluk döneminde epey mesai yapar. Çocuklar dilleriyle oynar, dillerini dışarı çıkarır ve hatta gıdıklar. Yeme sürecinde, lisan burunla beraber ufaklıklarımıza o yemeği yemeyi isteyip istemedikleri bilgisini verir. Bu bilgiyi, lezzetin öğeleri yönetir: tatlı, ekşi, tuzlu ve acı. Neyin tadını güzel, neyinkini karton benzeri bulacağımızı etkileyen ırsi öğeler vardır tat tomurcuklarını belirli yiyecekleri sevmeye programlayabilirsiniz. Çocuğa bir yiyeceği 10 kere kadar yedirirseniz, onu beğenme olasılıkları da 10 kat artacaktır. Öte yandan, bazı yiyecekleri hiç yedirmemek, dillerinin bu yiyecekleri sevmeyi en baştan öğrenmemesi manasına gelir.

Prematüre Bebek Hakkında

 • Teşhis

Rahimde 37 haftayı tamamlamadan doğmuş bebekler prematüredir. Bebek 2,5 kilodan hafif doğduysa zayıf, 1,5 kilodan hafif doğduysa çok aşırı zayıftır. Amerika’da erken doğum oranı yüzde 13 civarıdır. Bunun nedeninin tüp bebek, yapay döllenme bunun gibi yöntemlerin artan kullanmak sonucu çoğalan çoklu doğumlardır. Türkiye’de ise bu oran yüzde 9-on civarındadır ve enfeksiyon, yetersiz beslenme, anemi bunun gibi nedenlere bağlıdır.

 • Yan Sorunlar:

Prematürite oranı 1980′lerde ve 90′larda belirgin şekilde artmış olmasına karşın, prematürite yüzünden yaşanan sağlık sorunları ve ölümler; hastanelerdeki yeni doğan çok bakım ünitelerinin her geçen gün artarak çoğalması yardımıyla azalmıştır. Yine de prematüre çocukların astım, obezite ve gelişme gecikme bu gibi sorunlar yaşama riski daha yüksektir. Rahimde geçen süre ne kadar kısa, doğum kilosu ne kadar düşükse, bebeğin tıbbi sorunlar yaşama şansı o kadar yüksektir. Prematüre bebekler içinde sık görülen sağlık sorunları:

 • Göz Sorunları:

Şaşılık, miyop, prematüre bebek retinopatisi.
Kriz benzeri nörolojik sorunlar.
gelişim ve beslenme sorunları.
Solunum borusu takıldığı için yaşanan kronik ciğer rahatsızlığı benzeri türlü solunum sorunları.

Çocukların İstenmeyen Huyları

Pek çok çocuk sağlığı konusu için bulunduğu bunun gibi huylarda da normal gelişimle özel talep gerektiren bir hal arasında ince bir hudut bulunur. Alışkanlıklar normal olsa da tikler sıhhat sorunlarının belirtisi olabilir. İkisi nasıl ayırt edilir? En başta, alışkanlıklar eylem veya davranış biçimidir. Tikler ise belirli kasların her süre kontrol edilemeyen sürekli kasılmasıdır. Çoğu tik bir yıldan kısa zaman sonra geçer, fakat çocukların yüzde 20′sinde genelde erkek çocuklarında görülmekte. Bazen tikler belirli kas hareketleridir, bazen de sözlü olurlar. 2-üç yaşından sonra ekolali, yani çocuğun diğer birinin çıkardığı sesleri yenilemesi, otizmin, Tourette sendromunun ya da diğer bir bozukluğun sebebi olabilmekte. Fakat, küçükler kelimeleri yeni yeni bir araya getirirken, kelimeleri tekrarlamaları ve anlamsız ses çıkarmaları çok aşırı normaldir.

Doktorunuza danışıp tikin önemli bir hadise olmadığını onaylattıysanız, bırakın kendi kendine geçsin. Şayet stres kaynaklıysa, aynı lakin yıkıcı olmayan bir hareketle geçiştirmeyi deneyin. Örneğin çocuğunuz kendi saçını çekiyorsa onun yerine paket lastiği çeksin.

Bebeğinizi Ne Zaman Doktora Götürmelisiniz?

Bebeklerde hastalık belirtileri daha aşırı bebeğin devinim ve davranışları ile anlaşılır. Devamlı ağlama, huzursuzluk, asabilik açlığın ve uykusuzluğun belirtilerinin yanı sıra hastalığın da belirtisi olabilmekte. Ebeveynler bu konuda dikkatli olup gerekli bulunduğu zamanda doktora gidilmelidir.

Bebeklerdeki Başlıca Hastalık Belirtileri Şunlardır;

 • Ateş

38 derece ve üzerinde bebeğinizin ateşi yükselmiş olarak görülmekte. Şayet bebeğinizin ısı seviyesi evdeki uygulamalarınız sonucu düşmüyorsa en yakın hekime başvurun.

 • İshal

Anne sütü ile beslenen bebeklerde günde 7, anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde ise 3 ten fazla dışkılama ishal olarak teşhis konur.

 • Kusma

Özellikle yedirilen mama yahut süt sonrası sarı renkli kusmalar. İshal ve ateşle birleştiği takdirde mutlaka doktora gidilmelidir.

 • Kaşıntı Alerji

Bebekte devamlı oluşan asabiyet, huzursuzluk ve devamlı ağlama belirtileridir. Ayrıca ciltte geçmeyen kızarıklıklar durumunda doktorunuza başvurmalısınız.

 • Öksürük

Bebeğin normalden çok çok öksürmesi, hırıltı ve ateş ile birleştiği pozisyonlarda müdahele edilmelidir.

Çocuklarda Temizlik

Yavrunuz tuvalet eğitimi yaşına geldiğinde sonrası içinde ne yapması gerektiğini bilecek yaşa gelmiş anlamına geliyor. Çocuğunuzun, siz tuvalette iken sizinle birlikte olmasına izin verin. Böylece tuvalette ellerinizi nasıl yıkadığınızı görecek ve tuvalete girdikten sonra sizi misal alarak ellerini yıkaması gerektiğini hatırlayacaktır. Onun lavabonun önünde durmasını suya ve sabuna ulaşmasını sağlayın. Bu davranışı desteklediğinizi göstermek için, bu hareketi yaptığında ona bir mükafat verin. Bu aksiyonu daha eğlenceli bir duruma getirmek için ona hususi peçeteler ya da havlular vermeniz onu daha da teşvik edecektir. Bir süre sonra elini yıkadıktan sonra havlu kullanımı otomatik bir hale gelecektir.

Bebeğinize Uygun Dadı Bulmak

Pek aşırı şahıs; ya dadının çocuklara tek tek talep gösterebilmesini ve sağladığı kolaylığı yeğlediklerinden yahut birdenbire çok çocukları olduğundan ve onları kreşe yollamaktan daha ucuza geleceğinden dadı tutar. Ama şunu sakın unutmayın: Dadı ister sizinle ister kendi evinde yaşasın ister yarı zamanlı ister tam zamanlı çalışsın, evinize ve ailenize kabul ettiğiniz bir kişidir. Çok aşırı yakın bir ilişkiniz olacaktır fakat tıpkı sürede uzman de kalmalıdır.

Dadı seçiminde en mühim kriter, çocuk yetiştirmede sizinle aynı fikirlere ve değerlere sahip olmasıdır. Buna karar vermenin en iyi yolu sadece dadı adayıyla bire bir görüşmek değil, çocuğunuzla nasıl etkileşim kurduğunu da izlemektir. Bir dadı yavrunuza ne kadar iyi bakarsa baksın; sizin kendi ihtiyaçlarınıza müsait bir tanesini bulmanız gerekmektedir. Güvenlik kameraları yahut “dadı kameraları” belirli bazı komşular dahilinde yasaldır ama bazı pozisyonlarda ses kaydetmek hukuki değildir. Kamera yerleştirmeden önce iyice araştırın. Dadınız gizlice gözlendiğini ya da videoya çekildiğini öğrenirse, aranızdaki güven ilişkisi sarsılır. Bu niyetinizi açıkça dikkat çekici ederseniz, her ihtimale karşı yaptığınızı anlar.

Bebeklerde Sağlıklı Diş Çıkarma

Bebeğinizin eline çiğneyebileceği şeyler verin. Bu sayede kaşınan diş etlerini elindeki besinle kaşıyabilir.

Bu çağda bebeğinizin sıvı ihtiyacı artacağından dolayı, sıvı şeyler bebeğinize iyi gelecektir.

Soğuk besinler diş etlerindeki kızarıklık ve şişliği azaltır. Bu nedenle soğuk nesneleri bebeğinize verebilirsiniz.

Kullanacağınız bir diş kaşıyıcısı bebeğinizi rahatlamasını sağlayabilir. Bebeğinize kemirmesi için herhangi tehlikeli bir madde yedirmeyin.

Doktorunuzun size tavsiye edeceği bir diş jeli bebeğinizin diş etlerini uyuşturarak onun rahatlamasını sağlayacaktır.

Bebeğinizin diş etlerine bir bez yardımıyla masaj yapabilirsiniz.

Bebeğinizin dişlerini ne kadar erken fırçalamaya başlarsanız, onu bu alışkanlığa o kadar çabuk yakınlaştırırsınız. Diş fırçalamayı bir oyun biçimine dönüştürerek bir rutin yaratabilirsiniz.

Bebekte Pişik Sorunu

Bir çeşit kontakt dermatit olan pişik, genelde bezin deriye sürtünmesi sonucu ortaya menfaat. Hassas bebek derisinin idrardaki asitten rahatsız olması sonucunda oluşabilir. Pişik çoğunlukta mantar enfeksiyonuyla karıştırılır. Mantar enfeksiyonunda, bebeğin poposunun ve bacaklarının kıvrımlarında parlak al yumrular görülür. Bu yumrular, ana enfeksiyon alanından çevreye dağılır. Mantar için, günde dört defa nistatin bunun gibi tropikal bir mantar ilacı kullanılmalıdır. Mantara iyi gelen steroid kremleri de bulunmakta. Fakat bunlarda, steroid kremini, yüz ve cinsel organlar benzeri hassas alanlarda çok miktarda kullanarak, deriyi kalıcı şekilde inceltme riski olmaktadır. Buna ”atrofik değişim” deriz.

Latest Posts

Kış Depresyonunun Esiri Olmayın

Kışın havanın kapalı olması nedeniyle canınız hiç bişey yapmak istemeyebilir. Kapalı hava uyku bozukluğuna da sebep olabilir. Kimileri daha fazla uyurken, kimilerinde uykusuzluk görülebilir. Yani mevsimsel özellikler...

Okulu Bitirdiniz, Peki İş Ortamına Girdiğinizde Nasıl Giyinmelisiniz?

Diplomayı alıp işe başlamak bütün öğrencilerin en çok istediği şeydir. Fakat eğer mezuniyetten sonraki değişik yaşantılarınızı gardrobunuzda ki kıyafetlere yansıtamazsanız.. İşte bu gerçekten zor bir adaptasyon...

Kış Aylarında Depresyondan Korunma Yolları

Havaların soğuması ile birlikte aralık ayı ile başlayan mart başı gibi devam eden mevsimsel depresyon, soğuk havaların etkisi ile uzun süre kapalı ortamda kalma...

Kış Düğünü Yapanlara Tavsiyeler

Düğünlerin geneli yaz aylarında gerçekleştiriliyor olsa da kış düğünleri de günümüzde azımsanmayacak miktarlarda gerçekleştirilmektedir. Fakat kış düğünleri için bazı dikkat edilmesi gereken noktalarla daha...

Mutlaka Göz At

Kış Depresyonunun Esiri Olmayın

Kışın havanın kapalı olması nedeniyle canınız hiç bişey yapmak istemeyebilir. Kapalı hava uyku bozukluğuna da sebep olabilir. Kimileri daha fazla uyurken, kimilerinde uykusuzluk görülebilir. Yani mevsimsel özellikler...

Okulu Bitirdiniz, Peki İş Ortamına Girdiğinizde Nasıl Giyinmelisiniz?

Diplomayı alıp işe başlamak bütün öğrencilerin en çok istediği şeydir. Fakat eğer mezuniyetten sonraki değişik yaşantılarınızı gardrobunuzda ki kıyafetlere yansıtamazsanız.. İşte bu gerçekten zor bir adaptasyon...

Kış Aylarında Depresyondan Korunma Yolları

Havaların soğuması ile birlikte aralık ayı ile başlayan mart başı gibi devam eden mevsimsel depresyon, soğuk havaların etkisi ile uzun süre kapalı ortamda kalma...

Kış Düğünü Yapanlara Tavsiyeler

Düğünlerin geneli yaz aylarında gerçekleştiriliyor olsa da kış düğünleri de günümüzde azımsanmayacak miktarlarda gerçekleştirilmektedir. Fakat kış düğünleri için bazı dikkat edilmesi gereken noktalarla daha...

Evlilik Stresi Nasıl Aşılır?

Evlilik sadece nikah ve düğün den ibaret değil bir de bunların stresi vardır. Stresi ise birçok hastalığa yol açar. En yaygın bilinen hastalık, kalıcı...